Jak ovlivní publishery nový „tlačítkový zákon“?

Jak ovlivní publishery nový „tlačítkový zákon“?

Jak v Česku, tak na Slovensku se chystá novelizace zákona, která přímo ovlivňuje fungování e-commerce a e-shopů. Pro e-shopy se mění několik věcí. Výborné video na toto téma má zpracován například Shoptet, které připravili společně s právničkou Petrou Dolejšovou. To, jak se k tomu postaví e-shopy, je na nich. Jak to však zasáhne affiliate publishery?

Pro ty, co dodržují pravidla, nepřijde žádná změna

Změny v zákoně se týkají hlavně inzerentů, tedy e-shopů. Publisheři v síti Dognet musí dodržovat VOP sítě, a proto by měli mít vše v souladu s novým zákonem. Ten upravuje některé věci, jako například:

  • Komunikování reálných slev – publisheři sítě musí přebírat informace z webových stránek inzerentů a pravidelně je aktualizovat. Tedy pokud publisher přebírá informaci z e-shopu, tak to má správně. V případě, že by e-shop měl špatnou informaci, může za to právě inzerent a ne publisher.
  • Reálné recenze – zákon řeší i tzv. „fake“ recenze e-shopů. S těmi ale publisheři víceméně nedělají. Každá recenze na e-shop musí být prokazatelně od reálného zákazníka. Takto to má nastaveno například Heuréka, kdy se k recenzi dostane jen nakupující s odkazem.
  • Reálné informace o produktech – publisher nikdy nesmí zavádět, lhát nebo si vymýšlet při popisech produktů. Tedy například slibovat funkcionality, které produkt nemá. To vyplývá i z VOP a bereme to jako samozřejmost.
  • Aktuální cena – publisheři musí pravidelně aktualizovat ceny produktů, i když je přebírají přes XML feed. Tedy návštěvník affiliate webu by měl vidět stejnou cenu jako na eshopu. Pokud publisher neumí aktualizovat ceny například na denní bázi, je dobré k ceně napsat datum, ze kterého cena pochází. Více naleznete v článku Pracujete s XML feedem? Je nutné si pravidelně aktualizovat ceny a obsah.
Pokud se jako publisher chováte férově, neporušujete VOP sítě a nezavádíte návštěvníky, tak není nutné z vaší strany dělat žádné kroky a úpravy webů.
Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Další články, které by tě mohly zajímat

Které inzerenty u nás najdete?